Avtorica
Tina Šoln
V tokratnem blogu preverimo nekaj načinov, kako se lahko učinkovito prilagodimo potrebam in pričakovanjem različnih ciljnih skupin s pomočjo štirih preprostih, a učinkovitih nasvetov.
Preden sploh začnemo oblikovati sporočila, je ključno razumeti, kdo je na drugi strani. Z raziskavami, anketami in analizo podatkov lahko pridobimo vpogled v demografske podatke, vedenje, interese in potrebe svojih ciljnih skupin. Tako lahko ustvarimo vsebine, ki so resnično relevantne in uporabne.
Nobena skupina ni enovita, zato je pomembno, da – kadar je to mogoče – občinstvo segmentiramo. Ciljno skupino lahko razdelimo glede na starost, spol, lokacijo ali druge pomembne dejavnike. S segmentacijo pridobimo možnost, da prilagodimo sporočila specifičnim podskupinam in tako povečamo učinkovitost komuniciranja.
Eden izmed ključnih elementov uspešne personalizacije komunikacije je jasno postavljanje ciljev. Preden začnemo s prilagajanjem sporočil za različne ciljne skupine, moramo natančno določiti, zakaj sploh komuniciramo in kaj želimo s komunikacijo doseči. Jasno opredeljeni cilji nam pomagajo, da svojo komunikacijsko strategijo usmerimo v pravo smer, spremljamo uspešnost in po potrebi prilagodimo taktike za še boljše rezultate.
Ko enkrat razumemo ciljno skupino in jo segmentiramo, moramo prilagoditi tudi vsebino. Različni segmenti zahtevajo različne stile komuniciranja, tone in tematike. Vsebina mora biti prilagojena temu, kar vsaka posamezna skupina najbolj ceni – naj gre za izobraževalne vsebine, vsebine na družabnih omrežjih ali vsebino v tradicionalnih medijih. S trendi, ki so nastali na TikToku, (najbrž) ne bomo dosegli 50-letnikov, v starostni skupini od 15 do 25 let pa lahko s prilagoditvijo kakšnega TikTok trenda zadenemo v polno.
Danes ne živimo zgolj v dobi poplave informacij, ampak tudi v dobi številnih komunikacijskih kanalov. Različne ciljne skupine se nahajajo na različnih kanalih, zato uporaba večkanalnega pristopa omogoča, da se s svojim občinstvom srečamo tam, kjer so najbolj prisotni, in hkrati prilagodimo sporočilo glede na specifike kanala. Na družbenih omrežjih mlajše generacije tako ne bomo iskali na Facebooku, starejših pa s svojimi kampanjami ne bomo ciljali na Snapchatu in TikToku. Podobno pa je tudi v tradicionalnih medijih – različni mediji in portali imajo različno strukturo bralcev. Zato je pomembno, da najprej obkljukamo 1., 2. in 3. točko iz tega zapisa in na podlagi podatkov, ki jih imamo in zastavljenih ciljev poiščemo prave medije.
Vsebina mora biti prilagojena temu, kar vsaka posamezna skupina najbolj ceni – naj gre za izobraževalne vsebine, vsebine na družabnih omrežjih ali vsebino v tradicionalnih medijih. S trendi, ki so nastali na TikToku, (najbrž) ne bomo dosegli 50-letnikov, v starostni skupini od 15 do 25 let pa lahko s prilagoditvijo kakšnega TikTok trenda zadenemo v polno.
Z razumevanjem občinstva, prilagoditvijo vsebine, postavljanjem ciljev in večkanalnim pristopom lahko izboljšamo svojo komunikacijo in lažje dosežemo namen našega komuniciranja. Prilagoditev komunikacije zahteva natančnost in svoj čas, vendar se na koncu trud vedno izplača.