26
.
6
.
2024

Kako se otresti treme pred javnim nastopom?

Avtorica

Tina Šoln

Čeprav je poletje čas, ko možgane za nekaj časa odpeljemo na pašo in namesto strokovnih znanj srkamo počitniško literaturo, pa nekaterim poletje predstavlja tudi čas za pridobivanje novih in izpopolnjevanje obstoječih znanj. Zato vam v tokratnem blogu ponujamo nekaj uporabnih nasvetov, kako uspešno upravljati s tremo, ki nas spremlja pred javnimi nastopi.

Kaj sploh je trema? 

Trema je stanje živčne napetosti ali tesnobe, ki jo lahko občutimo pred javnim nastopom ali pred javno izvedbo neke naloge. Je čustvena posledica pritiska oz. pričakovanja, da se moremo pri nastopu izkazati in da bodo naš nastop lahko ocenjevali vsi prisotni.

Čeprav tremo velikokrat obravnavamo kot nekaj negativnega, pa gre pri doživljanju treme pravzaprav za naraven odziv telesa, ki je povezan z mehanizmom 'boja ali bega', ki se sproži, ko se počutimo ogrožene ali pod pritiskom. Telo nas s tremo torej opozarja, da smo se znašli v nevsakdanji situaciji, sami pa moramo svoj odziv prilagoditi tako, da se namesto v beg podamo v boj. In čeprav se nam zdi, da tremo pred javnim nastopom občutimo samo mi, je ravno obratno. Tremo na takšen ali drugačen način občutimo praktično vsi – tudi najbolj izkušeni in uspešni posamezniki, ki sicer med svojimi nastopi zgledajo, kot da so rojeni za to, da nastopajo na odrih ali filmskih platnih. Znani igralci, ki so v intervjujih in nastopih večkrat spregovorili o tem, da tudi njih zdela trema, so med drugim Hugh Grant, Emma Stone, Barbara Streisand in Renee Zellweger, o hudi tremi in napadih panike pred nastopi pa je večkrat javno govorila tudi pevka Adele.

Tremo na takšen ali drugačen način občutimo praktično vsi – tudi najbolj izkušeni in uspešni posamezniki, ki sicer med svojimi nastopi zgledajo, kot da so rojeni za to, da nastopajo na odrih ali filmskih platnih.

Nasveti za uspešno obvladovanje treme

Eden izmed boljših nasvetov, ki sem jih dobila pri učenju premagovanja treme, je, da se mora posameznik v tovrstnih stresnih situacijah naučiti počutiti udobno v neudobju. Kaj pa sicer, kateri so tisti nasveti in triki, ki nam bodo olajšali zadnje minute pred javnim nastopom?

1. Dobra vsebinska priprava na nastop

Ključ do dobrega javnega nastopa je brez dvoma dobra vsebinska predstava. Dobro poznavanje teme, o kateri bomo govorili, natančno določeni cilji, ki jih želimo doseči z javnim nastopom, pa tudi širše poznavanje tematike in umeščanje v različne kontekste – sploh, če se bo javni nastop zgodil v obliki intervjuja, pa tudi če bomo slavnostni govorec na kakšni izmed prireditev, saj številni moderatorji govorcem radi postavijo še kakšno podvprašanje.

2. Vaje izvedbe javnega nastopa

Vaja pred ogledalom, vaja pred prijatelji in sodelavci, snemanje vaje našega javnega nastopa … Obstajajo številni načini, kako lahko svoj javni nastop zelo dobro zvadimo in v množici rešitev lahko vsakdo najde takšnega, ki mu najbolj ustreza. Je pa pri tem pomembna dobro upravljanje s časom – da bo vaja javnega nastopa dosegla svoj cilj, bo potrebnega nekaj časa, zato se vsebinske zasnove nastopa nikakor ne smemo lotiti šele večer preden moramo stopiti na oder ali pred televizijsko kamero.

3. Improvizacija

Kljub temu da smo se na nastop dobro vsebinsko in izvedbeno pripravili, se nam med nastopom lahko zgodi, da pozabimo kakšno besedo, se izgubimo v toku misli, dobimo kakšno nepričakovano vprašanje, ki nas vrže s tira … Zato je zelo pomembno, da znamo improvizirati. Improvizacijo lahko vadimo v sklopu vaj za javni nastop, kot zelo učinkoviti načini učenja veščin improvizacije pa se je izkazalo tudi igranje družabnih iger s prijatelji – sploh igra pantomime in igra Activity sta igri, ki spodbujata razvoj improvizacije med posamezniki.

4. Sprostitvene tehnike

Obstajajo številne sprostitvene tehnike, ki nam lahko olajšajo doživljanje stresa neposredno pred javnim nastopom: 

GLOBOKO DIHANJE: Vdihnite počasi in globoko skozi nos, zadržite dih za nekaj sekund, nato pa počasi izdihnite skozi usta. Večkrat ponovite.

SPROSTITEV MIŠIC: Sistematično napenjajte in sproščajte mišične skupine v telesu, začenši pri nogah in končajte pri glavi.

VIZUALIZACIJA USPEHA: Zaprite oči in si jasno predstavljajte, kako uspešno opravljate nalogo. Vključite čim več podrobnosti in čustev.

POZITIVNE AFIRMACIJE: Ponavljajte si pozitivne trditve, kot so "Zmorem to" ali "Sem pripravljen in sposoben".

Improvizacijo lahko vadimo v sklopu vaj za javni nastop, kot zelo učinkoviti načini učenja veščin improvizacije pa se je izkazalo tudi igranje družabnih iger s prijatelji – sploh igra pantomime in igra Activity sta igri, ki spodbujata razvoj improvizacije med posamezniki.

Ob zaključku pa dodajam še to, da je pomembno, da si sploh priznamo, da nam javni nastop predstavlja stresno situacijo, saj se lahko le tako začnemo spopadati s tremo in ostalimi občutki, ki jih s seboj prinesejo stresne situacije. Verjamem, da vam bodo zgornji nasveti pomagali izboljšati soočanje s tremo in bodo vaši javni nastopi v prihodnosti še boljši.